Slunce, naše chladné klima a přirozený proces stárnutí našich těl. To vše může mít neblahý dopad na naši kůži na rukách. Naše ruce jsou obvykle prvním místem, na kterém můžeme pozorovat projevy stárnutí, protože naše ruce jsou ve starším věku o poznání sušší a citlivější. Kůže na našich rukách už také v pokročilejším věku slábne a není tak pružná. Jednoduchým testem pružnosti kůže je stlačit kůži na hřbetu ruky mezi dvěma prsty a potom ji pustit. Mladá a pružná kůže se rychle vrátí do původního stavu, zatímco ve starším věku to trvá déle. Snížená pružnost je částečně důsledkem poškození kůže sluncem a částečně zhoršenou schopností kůže zadržovat vlhkost ve vyšším věku.
Někteří lidé mají z titulu svého zaměstnání sklon k vyššímu riziku vysychání a praskání kůže na rukách než jiní. Toto riziko se týká například pracovníků ve zdravotnictví, protože jejich práce je spojena s pedantskou hygienou z důvodu prevence šíření infekcí. Trvalé mytí rukou mýdlem a vodou a používání dezinfekčních přípravků kůži na rukách vysušuje a zvyšuje její náchylnost ke vzniku ekzému a infekcím, když se kožní bariéra pokouší o uzdravení.
Až pětina všech zaměstnanců ve zdravotnictví se potýká s ekzémem na rukách, které jsou nejtypičtějším místem rozvinutí ekzému. Kadeřnice, šéfkuchařky, pracovníci v kuchyních, uklízeči a mechanici jsou dalšími vysoce rizikovými skupinami, které ve své práci přichází často do styku s vodou, saponáty nebo chemickými látkami. U žen a mladých lidí je výskyt ekzému na rukách rozšířenější, pravděpodobně proto, že ženy přicházejí častěji do styku s vodou v zaměstnání i doma. Přímý kontakt s některými potravinami, například s rajčaty, citrusovými plody, syrovými bramborami a syrovými rybami může zhoršit vyrážku, stejně tak suchý vzduch, nízké teploty, prach, nedostatek spánku a stres.
Kromě počasí, slunečního záření, mytí rukou a dalších faktorů okolního prostředí je naše kůže na rukách ovlivněna také našimi geny, protože suché ruce a ekzém mají tendenci přenášet se z generace na generaci. Lidé s genetickou predispozicí k atopické dermatitidě, onemocnění kůže, které narušuje ochrannou bariéru na kůži a často se objevuje v dětství, mají zvýšené riziko, že budou mít suché ruce.
Lipobase® pomáhá proti velmi suché a šupinaté kůži na rukách
Svou genetickou výbavu nemůžete změnit, avšak bez ohledu na váš věk můžete vysychání předcházet a dosáhnout hebké a vláčné kůže na rukách po celý rok, když si budete několikrát denně kůži zvlhčovat hydratačním krémem. Čím sušší je kůže, tím více tuků by měl krém obsahovat. To je ověřené pravidlo. Jedním z doporučených postupů je tento: v noci si zvlhčete své ruce přípravkem Lipobase® Fat Cream nebo Lipobase® Repair a než půjdete spát, nasaďte si na ruce dvojici tenkých bavlněných rukavic. Ráno si pak kůži znovu zvlhčete přípravkem Lipobase® Repair, který ruce okamžitě hydratuje a poskytuje dlouhotrvající výsledky. Před odchodem do práce si pod běžné rukavice do chladného počasí navlékněte bavlněné rukavice, protože tím prodloužíte účinek krému. Vetřete do kůže hojné množství krému a chvíli si nemyjte ruce, aby se na kůži mohla vytvořit ochranná bariéra, která vydrží po celý den. Opakujte souvisle několikrát denně, dokud suchá kůže nezmizí.